SEAT Leon je kompaktní model španělské značky, který v roce 2020 vstoupil na český trh již ve své čtvrté generaci. Zatímco předchozí Leon (s interním označením 5F) byl dostupný ve třech karosářských verzích, nástupce debutoval ve dvou, jako pětidveřový hatchback a kombi, které bylo opět nazvané Leon Sportstourer. Ve své době šlo o nejprodávanější model značky. Design automobilu se proti třetí generaci zásadně změnil, navázal totiž na velké SUV Tarraco, z něhož převzal řešení přídě s výraznou šestiúhelníkovou maskou chladiče nebo koncová světla propojená vodorovnou linkou. Za tvary stál tým Alejandra Mesonera-Romanose, tehdejšího ředitele designu SEATu, který se vozu rozhodl vtisknout silnější osobnost. Aerodynamika se pak oproti předchozí generaci zlepšila o osm procent.
Interiér, obrazovky a platforma
Uvnitř najdeme 8,25″ displej multimediálního systému, respektive za příplatek 10″ obrazovku. Mezigeneračně se hatchback natáhl o 86 mm (kombi dokonce o 93 mm), rozvor je s hodnotou 2.686 mm shodný pro obě karosářské varianty, přičemž je o 50 mm delší než u předchůdce. Základem je inovovaná platforma MQB Evo, sdílená se čtvrtou generací Škody Octavia, Volkswagenem Golf 8 nebo soudobým Audi A3. Vedle přizpůsobení se zástavbě elektrifikovaných pohonů se stala novinkou také použitá elektronika.
Motory a verzování na českém trhu
Na českém trhu se SEAT Leon 4 začal prodávat hned se šesti motory. Základem byl zážehový tříválec 1.0 TSI (81 kW), nad nímž stál čtyřválec 1.5 TSI ve dvou výkonových verzích s 96 kW a 110 kW. Silnější varianta v kombinaci se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG se pak stala mildhybridem (tzv. 1.5 eTSI). Už dopředu ale SEAT avizoval rovněž příchod základního tříválec 1.0 TSI (66 kW), vrcholného 2.0 TSI (140 kW), čtyřválce 1.5 TGI (96 kW) na stlačený zemní plyn, mildhybridu 1.0 eTSI (81 kW) v kombinaci s DSG nebo plug-in hybridu s kombinovaným výkonem 150 kW. Pro rok 2024 se SEAT Leon dočkal modernizace. Novinkou je nabídnutí čtyřválce 1.5 TSI ve verzi s 85 kW, která vystřídala dosavadní tříválec. Je tu i nová generace plug-in hybridu eHybrid s kombinovaným výkonem 150 kW.
Uvnitř se nachází zvětšené obrazovky vylepšeného infotainmentu, s úhlopříčkou 10,4” či 12,9”.
Leon Cupra R: sportovní vrchol
Tradici sportovně laděných automobilů označených Cupra založil model Ibiza v éře velkých úspěchů SEATu na MS rallye (skupina F2). Písmeno "R" znamená ještě výraznější orientaci na sportovní zážitek za volantem. Pod kapotou Leónu Cupra R najdeme čtyřválcovou osmnáctistovku s přeplňováním, nabízející výkon 210 k (154 kW) při 5.800 ot/min a točivý moment 270 Nm již při 2.100 ot/min. Není divu, že SEAT León Cupra R útočí na titul nejsilnějšího automobilu s předním pohonem ve své třídě a stane se nejsilnějším automobilem v dosavadní historii SEATu.
Za svůj velký výkon vděčí použité pětiventilové technice, ale především turbodmychadlu s variabilní geometrií lopatek a dvojicí mezichladičů stlačeného vzduchu. León 4 Cupra pohání zážehový šestiválec o objemu 2,8 s atmosférickým plněním a maximálním výkonem 204 k (150 kW) při 6.200 ot/min. Točivý moment šestiválce je shodný se čtyřválcem, tedy 270 Nm, je však k dispozici "až" při 3.200 ot/min.
Výkon obou motorů se přenáší přes šestistupňovou převodovku s přímým řazením na kola přední nápravy (Cupra R) nebo na všechna čtyři poháněná kola (4 Cupra). Zajímavostí je spojení motoru Leónu Cupra R se šestistupňovou převodovkou a pohonem pouze přední nápravy, protože toto spojení zatím nebylo v historii koncernu VW použito. Toto řešení má vliv i na hmotnost automobilů. SEAT León Cupra R je o 140 kg lehčí než 4 Cupra. Poměr výkonu a hmotnosti činí u Leónu Cupra R 6,6 kg/k.
SEAT León Cupra R zrychlí z 0 na 100 km/h za rovných 7 vteřin a uhání maximální rychlostí 237 km/hod. Kilometr s pevným startem zvládne za 27,4 vteřiny. K probuzení závodnických vášní dobře přispívá i naladění výfukového potrubí, které vydává typický chraplavý zvuk závodních speciálů. Naproti tomu León 4 Cupra zvládne "stovku" za 7,3 a maximální rychlost je 235 km/hod. Na kilometr s pevným startem potřebuje o jednu vteřinu více času než Cupra R, tedy 28,2 vteřiny.
Podvozek Leónu Cupra R prodělal celou řadu změn. Například tlumiče jsou o 10% tužší než u Leónu 4 Cupra apod. U obou automobilů jsou samozřejmostí elektronické systémy k omezení prokluzu kol (TCS) a systém elektronické stability (ESP). U Leónu Cupra R vyrostly ventilované kotouče na všech kolech, a to na 320 mm v předu a 256 mm vzadu. Svírají je čtyřpístkové třemeny Brembo. Design karoserie se u Cupry R příliš nezměnil. Novým prvkem je přední nárazník s velkými vstupy vzduchu. Zajímavé jsou i 17palcová litá kola obutá do pneumatik 225/45 R 17. V interiéru Cupry R upoutají sportovní přední sedadla Recaro, bílé podklady přístrojů na palubní desce, sportovní vrtané pedály, kůží obšitý tříramenný volant.
Technické údaje León Cupra R a León Cupra 4
- Motor Cupra R: 1,8/154 kW, přeplňovaný zážehový, objem 1781 cm3, 4/5 ž, max. výkon 154 kW při 5800 ot./min, točivý moment 270 Nm při 2100 ot./min.
- Zrychlení Cupra R 0-100 km/h: 7,0 s, max. rychlost 237 km/h.
- Podvozek Cupra R: tužší, ventilované kotouče 320 mm vpředu, 256 mm vzadu; hmotnost nižší než u Cupra 4 Cupra.
- Motor Cupra 4: 2,8/150 kW, šestiválec, 2792 cm3, max. výkon 150 kW při 6200 ot./min, točivý moment 270 Nm při 3200 ot./min.
- Zrychlení Cupra 4 0-100 km/h: 7,3 s, max. rychlost 235 km/h.
- Převodovka: šestistupňová s přímým řazením, pohon přední nápravy (Cupra R) nebo 4x4 (4 Cupra).
Rozměry, kapacity a praktičnost
Leon IV: délka 4368 mm, rozvor 2686 mm, kombi verze delší o 93 mm, objem zavazadlového prostoru sportovního provedení Sportstourer 620 litrů, což je významné plus v třídě. Leon Sportstourer má nízkou nakládací hranu a vysoké vyklápění víka; kufr zvládne i rezervní kolo. Uvnitř se nachází digitální panel SEAT Digital Cockpit s 10,25" displejem a 8,25" multisystemem, s volitelnou 10" navigací s trojrozměrným režimem.
Standardní systém Media má 8,25" displej, zatímco 10" navigační systém nabízí Retina a síťové prvky. Rozměry a hmotnost: Leon Sportstourer délka 4642 mm, šířka 1799 mm, výška 1450 mm, rozvor 2686 mm. Pohon předních kol, průměr otáčení 11 m. U některých verzí lze vybrat 620 l zavazadlového prostoru.
Požadavky na spotřebu a bezpečnost
Nové motory a hybridní pohony zvyšují hospodárnost a snižují emise CO2. Zákazníci mají na výběr varianty s výkonem od 81 kW do 150 kW. V nabídce jsou tříválce 1.0 TSI a čtyřválce 1.5 TSI, dále moderní 1.5 TGI na CNG a plug-in hybridy s výkonem až 150 kW. U verze eTSI (48 V mild-hybrid) jsou spojeny s převodovkou DSG. Plug-in hybrid eHybrid kombinuje 1.4 TSI s elektromotorem, 13 kWh baterií a šestistupňovou DSG. Bezpečnostní výbava zahrnuje předvídavý adaptivní tempomat ACC, Emergency Assist a Travel Assist pro vyšší úroveň automatizované jízdy.
Tabulka technických údajů (výběr)
| Verze | Motor | Objem | Výkon (kW/ot.) | Točivý moment (Nm/ot.) | Max. rychlost (km/h) | 0-100 km/h (s) | Poznámky |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Leon Cupra R | 1,8 TSI | 1781 cm3 | 154 | 270 | 237 | 7,0 | Přední náprava |
| Leon Cupra 4 | 2,8 V6 | 2792 cm3 | 150 | 270 | 235 | 7,3 | 4x4 |
| Leon 1.0 TSI (start) | 1.0 TSI | 999 cm3 | 81 | - | - | - | Hybridní varianta eTSI |
| Leon 1.5 TSI (85 kW) | 1.5 TSI | 1498 cm3 | 85 | - | - | - | Novinka 2024 |
| Leon eHybrid | eHybrid | - | 150 | - | - | - | Plug-in hybrid |
Praktické poznámky pro kupce
Leon IV nabízí širokou paletu motorů na benzín, naftu, zemní plyn a hybridy (včetně plug-in). Baterie 13 kWh u plug-in verze umožňuje slušnou částečnou elektrickou jízdu. U mild-hybridů eTSI s 48 V systémem bývá vyšší komplexnost služeb a údržby, ale nižší spotřeba. U verze Sportstourer je kladen důraz na prostor pro pasažéry i zavazadlový prostor, který dosahuje až 620 l, a proto je vhodnou volbou pro rodiny i aktivní řidiče hledající praktičnost s výkonem.

SEAT Leon IV (2020–now) – How to Change Driving Profile
Seat Leon je dynamickou kombinací sportovnosti a praktičnosti, která se odlišuje širokým výběrem motorů, moderní technikou a prostorným interiérem. Není divu, že zůstává jedním z klíčových modelů značky v segmentu kompaktních hatchbacků a kombíků.